ÎNSCRIERE CLASA PREGĂTITOARE 2024

(va fi activ la începutul perioadei de înscriere)

PLAN DE ȘCOLARIZARE 2024-2025

Clasa Pregătitoare
2 Clase – 44 locuri

Programul de înscrieri pentru fiecare etapă:
LUNI-VINERI 08:00-16:00

Vârsta de înscriere la clasa pregătitoare

Extras din metodologie:

Art.5. Părinții ai căror copii împlinesc în anul curent vârsta de 6 ani până la data de 31 august inclusiv au obligația de a înscrie copiii în învățământul primar în clasa pregătitoare.

Art. 6 (1) Părinții ai căror copii împlinesc în anul curent vârsta de 6 ani în perioada 1 septembrie – 31 decembrie inclusiv pot să își înscrie copiii în învățământul primar, în clasa pregătitoare, dacă nivelul lor de dezvoltare este corespunzător.

(2) În situația copiilor menționați la alin. (1) care au frecventat grădinița, înscrierea în clasa pregătitoare se face la solicitarea scrisă a părinților, în baza recomandării eliberate de unitatea de învățământ cu nivel preșcolar.

Comentariile sunt închise.